Burçak Erdinç Özgeçmiş Estetik Ameliyatlar Ameliyatsız Estetik Sizin Sorularınız İletişim
 
Burun Estetiği
Yüz Estetiği
 
Meme Estetiği
Vücut Estetiği
 
  Botox Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

ilgili başlıklar;

Hakkında o kadar çok söylenti çıktı ki. Bir anda günah keçisine dönüşüverdi. Yok ölduruyor, yok beyne zararlı, yok yilan zehiriydi derken herkes bu konuda konuşup “Aaa! Botoxlu“ diyerek birbirini eleştirmeye başladı. Aslinda  neydi dogrular. Suçlu mu suçsuz mu botox… Ya da nedir botox… Gelin bilinen bilinmeyen yonleriyle gunah kecimizi inceleyelim.

Moda adiyla botox esasen botilinyum toksininin bir firma tarafindan getirilen ticari ismidir. Botilinyum A toksini ulkemizde 2 firma tarafindan piyasaya surulmektedir. Clostrudium botilinium  bilinenin aksine  bir yilan zehiri degil bir besin zehiridir. Etki mekanizmasi bolgesel kas hareketlerini bloke etmesi esasina dayanir. Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Hedef dinlenmis kirisikliklardan arinmis bir cilt goruntusudur.

Botox kirisiklik tedavisi kadar terleme tedavisinde, kas spazmlarinin çözülmesinde, migren tedavisindede basariyla kullanilabilir. Migren hastalarinin % 80 I botox enjeksiyonlarindan fayda gorduklerini  soylemektedirler.

Goz cevresindeki kirisikliklar alin bolgesindeki kirisikliklar en fazla kullanilan alanlaridir. Islem 15 dakika surer. Ufak dozda goz alti, dudak ustu,yanak,boyun bolgesi kirisikliklarinada uygulanabilir. Etki suresi  48. Saatte baslar ve  10. Gun zirveye ulasir. Ilk uygulamalarda etki 4-6 ay surerken  tekrarliyan uygulamalarda 8 ayi gecebilir.

6. ayın sonunda uygulama sayet tekrarlamazsa hasta yine de olduğu günden daha iyi bir gorunume sahip olacaktir. Cunku kas botox sayesinde kirisik bolgesi dinlendigi icin tipki sporu birakmis bir kas gibi incelir ve bu sayede eski kirisigi yapamaz hale gelirr. Diger bir degimle botox bilinenin aksine gecici bir uygulama degil tekrarlayan dozlarda  tedavi edici bir uygulamadir.
Botox kirisik tedavisi icin ufak dozlarda uygulandigi icin herhangibir yan etki olusturmaz.

Botox uygulamalari icin bilinen diger bir yanlista 30 lu yaslarin erken oldugudur. Esasasen 25 lerden sonar bazi ciltlerde krisikliklar derinlesmeyye baslar. Bu donemde baslayan uygulamalar tedavi edici olacaktir.

Botox kremleri olarak bahsedilen kremler botoxun yerini tutmazlar.

Peki botoxtan sonra olusan donuk bakis efsanesi gercekmidir diye sorarsak Bence iyi bir elde ve uygun dozda yapilan botox   sadece dinlenmis bir cilt gorutusu olusturur. Ancak cok derin kirisikliklar tekrarlayan uygulamalar gerektirebilir.
Botoxla kaş kaldirmak bir miktar burun dudak acisini degistirmekte mumkundur.

Genelde hastalarin en korktuklari durum saskin bakis ve kaslarin fazla kalkmasi durumudur. Ancak bu yersiz bir korkudur cunku  fazla kalkan kaslara  yine botoxla mudahale etmek  mumkundur. Ancak tam tersi olarak cok fazla  hasta kasinin kalkmasini istiyorsa bu bazen mumkun olmiyabilir. Cunku   yapilan ilac miktari kadar hastanin kas aktiviteside kasin kalkmasinda etkilidir.
Botoxla terleme tedavisi: avuc ici koltukalti ve ayak tabani terleme tedavisinde botox 4-6 ay etkin etkili bir tedavi yontemidir.  Terleyen boylelere yapilacak botox  b ter bezi koklerindeki kaslari etkiliyerek yerlemeyi durduracaktir. Terin durmasi insan metobalizmasinda baska yerden terleme mumkun oldugu icin herhangibir yan etki olusturmiyacaktir. El ve ayak terlemesinde uygulama agrisisz olmasi icin   bolgesel uyusturma oldukca etkin bir yontemdir.

Diger bolgelerin tedavisinde uygulama basit bir kremle uyusturarak mumkun olmaktadir.

Kisisek gorusum botox kirisiklik tedavisinde hem butcesinin dusuk olmasi hem tedavi edici olmasi   saldirgan bir girisim olmamasi nedeniyle yuzyilin buluslarindan biri haline gelmistir.

 

 
         
     
2013 © Burçak Erdinç design mellowww.com