Burçak Erdinç Özgeçmiş Estetik Ameliyatlar Ameliyatsız Estetik Sizin Sorularınız İletişim
 
Burun Estetiği
Yüz Estetiği
 
Meme Estetiği
Vücut Estetiği
 
  Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı (Jinekomasti)

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun  fazla olması halidir. Erkekte meme dokusu fazlalığı feminen bir görüntü verdiği için oldukça sıkıntı yaratan bir durum olabilir.

Jinekomasti  hormonal, genetik alt yapı, obezite nedeniyle oluşabilir. Bütün bunlar araştırılıp elendikten sonra bile normal hiçbir sebep olmaksızın %20  erkek popülasyonunda rastlanır.

Tedavisi cerrahidir. Cerrahi yaşı  18 olmakla birlikte seçilmiş olgularda sosyal  ve psikolojik etkilenişimden dolayı daha erken planlanabilir.

Jinekomasti hastaları  mutlaka  plastik cerraha başvurmadan önce dahili ve endokrinolojik tetkiklerini yaptırmalıdır. Çünkü altta yatan  herhangi bir problem elenmelidir.

Hastalığın derecesi ve meme dokusunda n zengin   olup olmaması, cildin sarkıklık  ameliyat seçeneklerini etkileyecektir. Çoğunlukla  ameliyat öncesi çekilen bir meme ultrasonu ameliyata ışık tutar.

Ameliyat
Ameliyat genel yada lokal anesteziyle yapılabilir.

Ameliyat seçenekleri alınacak doku miktarına ve doku kalitesine göre değerlendirilir. Şayet meme dokusu yağdan zengin cilt kalitesi iyi ise, meme başından yapılacak 3 mm lik bir kesi ile kanüller yardımıyla negatif basınç uygulanarak bütün göğüs ön duvarına liposuction uygulanır. Böylece iz kalmayacağı gibi meme dokusunun yağdan zengin kısmı alınmış olur. Zaman zaman kalan küçük meme dokusuda içeride parçalanarak alınabilir. Şayet meme dokusu yağ dokusu yanında  oldukça zengin ise o zaman meme bası  pembe beyaz çizgiden yapılan kesi ile dışarı alınır ve kanama kontrolü uygulanır. Bu bölgedeki iz zaman içinde görünmez olacaktır.

Nasır olarak cilt fazlasının çok olacağı, sarkıklığı çok olan, ileri yaş hastalarda cilde de müdahale etmek gerekir.

Ameliyat Sonrası
Ameliyattan sonra bütün hastalar en az 2 hafta sure ile  cildin toparlaması için korse kullanmak zorundadır. Aynı gün hastaneden çıkılabilir,2 gün sonra normal hayata dönüş başlar. 3 hafta süre ile göğüs kası çalışmamak gerekir. Liposuction yapılan hastalarda % 50 ödem 3 haftada çözülürken % 80'i 3 ayı bulacaktır.

Ameliyattan sonra içeride sıvı toplanması, kanama problemleri, meme basında geçici hissizlik olabilir. Meme dokusunun dışarı alındığı durumlarda tekrarlama olasılığı yoktur. Jinekomasti operasyonlarında en önemli durum cildinizin iyi değerlendirilmesi ve  operasyona ona göre karar verilmesidir. Yoksa istenmeyen cilt fazlalıkları operasyon sonrası kalabilir.

Yine de jinekomasti operasyonu erkek hastalar için oldukça yüz güldürücü bir operasyondur.

 

 
         
     
2013 © Burçak Erdinç design mellowww.com